2018 Pennsylvania Hay Show Recap and Results

The 2018 Pennsylvania Hay Show was held at Ag Progress Days and sponsored by the Pennsylvania Forage and Grassland Council.
2018 Pennsylvania Hay Show Recap and Results - News

Updated: September 26, 2018

2018 Pennsylvania Hay Show Recap and Results

Pennsylvania Hay Show judge, Les Vough, places the Section I Grand Champion ribbon on the winning hay sample. Photo: Jessica Williamson, Penn State Extension

Despite the variable and challenging weather for the start of the 2018 hay season, we had a great number of entries with 83 in total!

Hay is judged on both visual and chemical characteristics and 1st through 5th placings are awarded to each class with more than 5 entries. Premiums and ribbons are awarded to 1st through 5th placings in each class, and all participants receive quality analysis information for every sample entered.

Congratulations to the following participants for placing in their respective class:

Section I – Field Cured

Class 1: Alfalfa – First cutting

  • 1st – Ray Mack; Pen Argyl, PA
  • 2nd – Tim Wilbert; Halifax, PA

Class 2: Alfalfa – Later cutting

  • 1st – Tim Wilbert; Halifax, PA
  • 2nd – Nevin G. Rice; Blain, PA
  • 3rd – Ray Mack; Pen Argyl, PA
  • 4th – James Williamson; Pen Argyl, PA
  • 5th – Alan Posey; Orangeville, PA

Class 3: Alfalfa-Grass Mixed – First cutting

  • 1st – Tim Wilbert; Halifax, PA

Class 5: Alfalfa-Grass Mixed – Later cutting

  • 1st – Nevin G. Rice; Blain, PA
  • 2nd – Jeff Bloss; Wapwalopen, PA
  • 3rd – Tim Wilbert; Halifax, PA

Class 6: Grass-Alfalfa Mixed – Later cutting

  • 1st – Nevin G. Rice; Blain, PA* (Section I Grand Champion)
  • 2nd – Jeff Bloss; Wapwalopen, PA
  • 3rd – Tim Wilbert; Halifax, PA
  • 4th – R & E Farm; Millerstown, PA
  • 5th – Bob Reed; Danville, PA

Class 7: Clover

  • 1st – Tim Wilbert; Halifax, PA
  • 2nd – Thomas Hojnowski; Canton, PA

Class 8: Clover-Grass Mixed – Any cutting

  • 1st – Thomas Hojnowski; Canton, PA

Class 9: Orchardgrass – First cutting

  • 1st – Ray Mack; Pen Argyl, PA
  • 2nd – Rich Ray Farm; Pen Argyl, PA
  • 3rd – Tim Wilbert; Halifax, PA
  • 4th – Tyler Shaw; Harrisburg, PA
  • 5th – Bob Reed; Danville, PA

Class 10: Timothy – First cutting

  • 1st – Tyler Shaw; Harrisburg, PA
  • 2nd – James Steppe; Williamsport, PA
  • 3rd – Ross Stock; New Oxford, PA
  • 4th – Scott Sponenberg; Danville, PA
  • 5th – Bob Reed; Danville, PA

Class 11: Other Species Grass – First cutting

  • 1st – Mack Ferrenberg; Huntingdon, PA
  • 2nd – Thomas Hojnowski; Canton, PA
  • 3rd – Bob Reed; Danville, PA

Class 12: Mixed Grass – First cutting

  • 1st – Tom Brodzina; Warriors Mark, PA
  • 2nd – Tim Wilbert; Halifax, PA
  • 3rd – James Steppe; Williamsport, PA
  • 4th – Bob Reed; Danville, PA
  • 5th – William Peters; PA Furnace, PA

Class 13: Grass – Later cutting

  • 1st – Jeff Bloss; Wapwallopen, PA
  • 2nd – J.J. Heimer; Pen Argyl, PA
  • 3rd – Tom Brodzina; Warriors Mark, PA
  • 4th – Mark Heitzman; Hill Road, PA
  • 5th – Rich Ray; Pen Argyl, PA

Section II – Heat or Mechanically Dried or with Preservatives

Class 21: Alfalfa – First cutting

  • 1st – Heidel Hollow Farms; Germansville, PA
  • 2nd – Dennis Newhard; Nazareth, PA
  • 3rd – Tim Wilbert; Halifax, PA

Class 22: Alfalfa – Later cutting

  • 1st – Heidel Hollow Farms; Germansville, PA (Section II Grand Champion)
  • 2nd – Dennis Newhard; Nazareth, PA
  • 3rd – Tim Wilbert; Halifax, PA

Class 23: Alfalfa-Grass Mixed – First cutting

  • 1st – Tim Wilbert; Halifax, PA

Class 24: Grass-Alfalfa Mixed – First cutting

  • 1st – Dennis Newhard; Nazareth, PA
  • 2nd – Heidel Hollow Farms; Germansville, PA

Class 25: Alfalfa-Grass Mixed – Later cutting

  • 1st – Heidel Hollow Farms; Germansville, PA
  • 2nd – Dennis Newhard; Nazareth, PA
  • 3rd – Tim Wilbert; Halifax, PA

Class 26: Grass-Alfalfa Mixed – Later cutting

  • 1st – Tim Wilbert; Halifax, PA
  • 2nd – Dennis Newhard; Nazareth, PA

Class 29: Orchardgrass – First cutting

  • 1st – Tim Wilbert; Halifax, PA

Class 30: Timothy – First cutting

  • 1st – Heidel Hollow Farm; Germansville, PA

Class 32: Mixed Grass – First cutting

  • 1st – Brian Hoerner; Hershey, PA

Class 33: Grass – Later cutting

  • 1st – Heidel Hollow Farm; Germansville, PA

Authors

Forage Crops Plant-Animal Interaction Pasture/Grazing management Harvested forages Ensiled forages Extending the grazing season

More by Jessica A. Williamson, Ph.D.